4 lutego 2020 XX Światowy Dzień Walki z Rakiem !!!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione równo 20 lat temu w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów zarówno dzięki działaniom edukacyjnym jak i oddziaływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia. Statystyki są przerażające!!!!! każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 21 tys. nowych przypadków, a 22,5 tys. osób umiera. Liczba zgonów zaczyna więc przeważać, i to zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Fundacja „Hospicjum razem możemy więcej”, zachęca do kontrolowania  własnego stanu zdrowia , wykonania podstawowych badań krwi.  W profilaktyce raka wielkie znaczenie ma zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu oraz rzucić palenie, a także regularnie korzystać z badań profilaktycznych. Zalecane jest także opalanie z umiarem i korzystanie z kremów z filtrem. Powinno się również pamiętać o szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) i wyleczeniu wszystkich stanów zapalnych w organizmie.

Pamiętaj!!!!!! w chorobie nowotworowej ważny jest czas, czas od którego zależy życie. Rak atakuje bez względu na wiek, zasobność portfela czy styl życia. Czasem bywa bezlitosny, jednak coraz  częściej udaje się z nim wygrać. Wcześnie wykryty i właściwie leczony może być pokonany nawet w stu procentach.