Pola Nadziei – Akcja sadzenia Żonkili

W dniu 23 września br. przy budynku Fundacji Hospicjum w Dęblinie, grupa 25 wolontariuszy sadziła żonkile w ramach akcji „Pola Nadziei”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Jak dobrze, że jesteś”.
W akcji uczestniczyli mieszkańcy Dęblina, przyjaciele i pracownicy dęblińskiego hospicjum, a nawet czynny udział wzięli przedstawiciele miasta; Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka i Przewodniczący Rady Miasta Dęblin Maciej Krygrowski. Posadziliśmy ponad 500 szt. cebulek różnego rodzaju tej rośliny.
Po wykonaniu nasadzeń roślin dla wszystkich uczestników czekała pyszna grochówka z pieczywem w ramach posiłku regeneracyjnego.
Inicjatorkami i organizatorkami dęblińskiej akcji sadzenia żonkili są Halina Kłaczyńska Fundator Fundacji jednocześnie Dyrektor ds. medycznych Hospicjum i Iwona Chmielewska Prezes Zarządu Fundacji „Hospicjum Razem Możemy Więcej”.
Zapytacie co to są „Pola Nadziei”?
Pola Nadziei to akcja zbierania pieniędzy na potrzeby polskich hospicjów zainicjowana w 1998 roku. Great Daffodil Appeal to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii w 1986 roku. Jego celem jest zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii oraz edukacja. MCCC w 1998 roku w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia postanowiła podjąć współpracę z jednym z polskich hospicjów. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie prowadzące Hospicjum św. Łazarza. Tak powstała polska wersja Great Daffodil Appeal, czyli akcja „Pola Nadziei”.
W 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie ogłosiło ogólnopolski program Pól Nadziei dla polskich pozarządowych organizacji hospicyjnych. Dzięki temu od 2003 roku akcja jest organizowana w innych miastach Polski dla chorych w tamtejszych hospicjach[8]. Każde z hospicjów, które włącza się do akcji opracowuje i realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność.
Każdego roku w okolicy 4 października, który jest Międzynarodowym Dniem Opieki Hospicyjnej sadzone są żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Wiosną, gdy zakwitają żonkile, od marca do maja odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za datki – kwiat żonkila. Oprócz zbiórek pieniędzy odbywają się spotkania, prelekcje, happeningi i konkursy.
foto: Kamil Krypski